20187484
20187484 20187484
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Sammy bought 3 pounds of oranges that cost $4.59. Determine the cost of 1 pound.

Respuesta :

mikylieparrish27
mikylieparrish27 mikylieparrish27
  • 14-12-2020

The cost of 1 pound of oranges is $1.53

Answer Link

Otras preguntas

The two triangles are similar. What is the value of X?
Karla Salons leased equipment from Smith Co. on July 1, 2021, in a finance lease. The present value of the lease payments discounted at 6% was $58,500. Ten annu
what qualifications were necessary to receive land under homestead acts in 1862​
Hey can someone please help with this ap bio question. Read each question carefully. Write your response in the space provided for each part of each question. A
Here are two drawings of the same shape on isometric paper. One face of the shape is shaded. The shape is made from centimetre cubes. Find the number of centime
Which of the following is true about the behavior of an organism? A. The behavior of an organism is influenced only by the environment in which it lives. B.
The diagram shows a parallelogram. All sides are measured in centimetres. a.] Write down an expression, in terms of x, for the perimeter of the parallelogram​
lilly is saving a car that costs $3,000. she got a job working part time a couple weeks ago. At the end of the first week she had worked 12 hours and had $525.4
what is a-5-b a=10 b=4
Calculate the molality of a 10.0% by mass solution of NaCl ______ m