At the store Brand P potato chips were $19.00 for 5 bags. Brand Q potato chips were $13.17 for 3 bags. Which brand has the cheaper price?

Respuesta :

Answer:

Brand P has the cheaper price

Step-by-step explanation:

Brand P: $19.00 / 5 bags = $3.80 per bag

Brand Q: $13.17 / 3 bags = $4.39 per bag