kimberlyh1414 kimberlyh1414
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Write a real word problem of division and the answer is has to be 6

Respuesta :

jadehralston
jadehralston jadehralston
  • 14-12-2020

Abby bought 5,910 watermelons with 35,460 dollars. What is the unit cost of each watermelon?

(So it would be six since you divide 5,910 from 35,460)

(Yeah lol this is a weird word problem)

Answer Link

Otras preguntas

Which is the best description of a Roman Forum?
What happened in the world between 1900 and 1950? A. a depression and U.S. civil war B. two world wars C. collapse of the Soviet Union D. start of the Cold War
Evaluate 64 divided by [4 x (27 - 10)]
Leon and Sara are arguing over when the best time is to degrease soup. Leon says that it's easiest to degrease soup when it's boiling. Sara says it's easiest to
What if a tornado reach to the speed of light
What is thought to have finally brought the United States out of the Great Depression? A. the New Deal B. the Dust Bowl C. the great demand for war materials
The system of equations is coincident. What are the missing values? 3x+y==7 9x+__y=__ PLease expand if possable.
Which world culture region includes pat of three continents?
Describe how to decide if 94 is a prime number or composite number
In one year Angelica's height went from 40 to 43 inches. What was the percent of increase in angelica's height ?