asmaahmed52 asmaahmed52
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

1. If 12 kg of sugar cost $ 250, calculate the cost of 20 kg of sugar.

Respuesta :

isabella6565
isabella6565 isabella6565
  • 15-12-2020

Answer:  416.7

250/12 = 20.8

20.8 x 20 = 416.7

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x.
What are the ordered pairs of the solutions for this system of equations? f(x) = x² – 2x + 3; f(x) = –6x
Find the upper bound
74. Percent Discount Clayton bought a ticket to a rock concert at a discount. The regular price of the ticket was $70.00, but he paid only $59.50. What was the
Please help! Will mark brainliest if correct
Light can travel 1,339,200,000 miles in two hours. What is the speed of light in miles per hour?
knowing that sin(60)=0.866, what is cos(30)
TPCASTT of Magic Island
52 is what percent of 156?
CLICK HERE IF YOU HAVE BIG FEET Using the function g( x) = -2 x – 11, calculate g(-3).