jlvlogs3346
jlvlogs3346 jlvlogs3346
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

3.6 pounds of apples cost $2.88. Find the cost per pound

Respuesta :

jewelfilming101
jewelfilming101 jewelfilming101
  • 15-12-2020

Answer:

80 cents per pound. ($0.80) Brainliest? :)

Step-by-step explanation:

2.88 divided by 3.6 = .8

Answer Link

Otras preguntas

what is an instance when you might want to find an estimate for fraction sums or differences rather than an exact answer
Johannes Gutenberg was most commonly associated with the _____. telescope printing press astrolabe Reformation
What kind of small objects composes much of the universe A.Atoms B.Dark matter C.Anti-matter D.MY DREAMS E.MONSTER energy
how do you personally depend on resources from the ocean
aWhich word or words should be capitalized in the closing? yours truly, A. Yours Truly B. Truly C. Yours
What kind of small objects composes much of the universe A.Atoms B.Dark matter C.Anti-matter D.MY DREAMS E.MONSTER energy
Each paper clip is 3/4 of an inch long and costs $0.02. Exactly enough paper clips are laid end to end to have a total length of 36 inches. What is the total co
A dinner platter is in the shape of a regular decagon the platter has an area of 161 in.² and a side length of 4.6 inches what's the area of each triangle and w
Which are characteristics of life in Sparta but not Athens? Choose all answers that are correct. A. Slaves called helots tilled fields and did hard labor.
In which 1979 science fiction film was the only human survivor called Ripley?