Gleavenslouissaint Gleavenslouissaint
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Hannah purchased 14 ounces of grapes for $3.64.

What was the cost per ounce of the grapes?

Respuesta :

curillojordi86 curillojordi86
  • 15-12-2020

Answer:

0.26 cents per ounce

Step-by-step explanation:

so we divide 3.64 by 14 to get the cost of one ounce which is 3.64/14=0.26 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of this compound S2I4?
HELP PLEASE At first, why does Macbeth decide he wants to be King? By the end of Act I, how/why do Macbeth's reasons, or purpose to become King change?
HELP A GIRL OUT PLZ!!! Will mark Brainlyist!!!!! Which key resiliency competency assists effectiveness by thinking flexibly, thoroughly, and accurately? A.Self
Priscilla was building a circuit that used copper wires to connect a battery to a light bulb. As she connected the final wire from the light bulb back to the ba
butter is made by intentionally changing the density of the milk. Try to find out how this change is made and describe it briefly. Explain these changes using p
According to the Bible, Mt. Ararat is where __________. A. God gave Moses the Ten Commandments B. God gave Abraham a message C. Noah's Ark landed after the floo
a.) Determine the work done by Zach on the bull.
50 POINTS PLUS BRAINLIEST NEED HELP ASAP Please solve these 5 questions
G G 2x+4y=12 Please explain it to me ​
A wooden box has a square base. The height of this box is 3 times the length of one side of the base. If one side of the base is 3 feet long, what is the volume