kellemck000 kellemck000
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the Burger Hut, 4 burgers and 3 drinks costs $23.25. 2 burgers and 4 drinks cost $16.00. How much does one burger cost?

Respuesta :

nikacam
nikacam nikacam
  • 15-12-2020

Answer:

Tell me if im wrong but i think it is $2.6 for a burger. Im might be wrong though

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

700000 is times as much as 700
An increase in the price of a waterman industries deep-water reel, which is a commercial fishing product used for deep-sea fishing, made in the u.s., but not bo
You recently purchased a new snowboard for the upcoming winter. The board, with bindings, came out to be $315.32. You were told that the store was running a sa
Margarita: a mí me _____________ mucho este cuadro. es bellísimo. julio: sí, los colores son vibrantes. susana: pero no me gustan las caras de las niñas. se
Solve the logarithmic equation. Be sure to reject any value that is not in the domain of the original logarithmic expressions. Give the exact answer. ln (x - 6)
use the distributive property to remove the parentheses 2(v+2)
a rectangle shape whose length is 4 inches less than twice its width. the area is 30 square inches. whats the dimension
A mahogany desk with a cash price of $810 is offered on the installment plan at $50 down and $58 per month for 15 months. What is the carrying charge?
20. A.find the total area B. Find the volume Please explain :)
What was Marmee most concerned that the girls do when she left? that they visit the Hummels regularly that they relax while she’s out that they write letters to