alexandramichelle200 alexandramichelle200
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

An 12-ounce bottle of orange juice costs $2.64. What is the cost of the orange juice per ounce?

Respuesta :

EmmaR5
EmmaR5 EmmaR5
  • 15-12-2020

Answer:

22 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Does the equation define y as a function of x?
I would appreciate help with this assignment, the lesson is on verb phrases (the answers shown was my previous attempt) here are the directions "Write the verb
An engineer in a locomotive sees a car stuck on the track at a railroad crossing in front of the train. When the engineer first sees the car, the locomotive is
Find the real solution(s) of the given equation. 49z+9=582² Give exact answers using fractions and square roots, not decimals. If there are multiple solutions,
ASP I need this done to night I need the help. Claim-Evidence-Reasoning (C-E-R) Student Graphic Organizer Question: What does your data (observations, distanc
Find the value of x.3x = 2 + 31​
Solve the following compound inequality. x+8≥9 and 2x−6≥8 in interval notation
uwdbuwdbwubdbwlAh2e 2eh2eh 2dhbdausdas sudbaas
What would the world be like if everyone were the same - average in intelligence, talents, appearance, and strength - and no one was better than anyone else? Ho
a resident of a nursing home keeps trying to get out of bed to use the bathroom, despite having a urinary catheter in place. which intervention will best preser