Seudónimo Seudónimo
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3/4 ib of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 ibs of walnuts?

Show your work!

Respuesta :

yestechnerd
yestechnerd yestechnerd
  • 15-12-2020

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation

$3.45 -> 3/4 lb ie (0.75 lb)

x -> 7.5 lb

therefore, x = 7.5 x 3.45/ 0.75

x = 34.5

it costs $3.45 for 7.5 lbs of walnut

Answer Link
ehie
ehie ehie
  • 15-12-2020

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation

$3.45 -> 3/4 lb ie (0.75 lb)

x -> 7.5 lb

therefore, x = 7.5 x 3.45/ 0.75

x = 34.5

it costs $3.45 for 7.5 lbs of walnut

Answer Link

Otras preguntas

2.3 x 10²¹ particles H = __________ mol H (round to the nearest thousandth)
Please help I’m confused the answer choices are (are, are not).
In his will, Mr. Ravi divided his property into 2 parts in the ratio 12:3. He divided the first bigger part of ₹ 7,20,000 among his children and donated the sec
In need of help <./3
explain the main cause of degradation of our language in belize?​
I need help asap!Which of the following authors provided the writer with information about how the Great Sea scrolls were discovered by the diver?A. Francois Bo
Balancing Chemical Equations Worksheet
Define the following term: Ground level ozone a. Comes from chemicals we emit. This is good for people and our environment. b. Comes naturally from the air arou
A student pushes a 40-N block across the floor for a distance of 10 m. How much work was done to move the block? 4 J 40 J 400 J 4,000 J.
Does zinc oxide react with alkali or acids