syfywirle
syfywirle syfywirle
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

help me please i rlly need help

help me please i rlly need help class=

Respuesta :

PKinakin
PKinakin PKinakin
  • 15-12-2020

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

How this works, is you have 1.6 pounds of cheese is equivalent to $14.40. Since you know this, you need to calculate how expensive 1 pound of cheese is. To do this, you bring out a calculator, and divide 14.40 by 1.6. The equation is as follows:

1.6 = 14.4

1.6 = 14.4

1.6 =  1.6

1 = 14.4/1.6

14.4/1.6 = 9,

Which means the final answer is $9.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Amy, Siti and Tina have a total of 630 story books. Tina has 50 books more than Amy, Amy has 70 books more than Siti. How many story books does Tina have? plzzz
how many dyntasy was there in the ages
is the middle value in a set of data when the data is ordered from least to greatest
whats the factors of 9x^2+3x-2
what is the relationship between indentity and language
For a satellite to stay in orbit around Earth, it has to be moving forward very fast all the time. What force will make it fall to Earth if it goes too slowly?
I really need help! Thank you so much to whoever can help with this
0.05 in scientific notation
gandhi's name, mhatma, means?
why does multi-millionaires not pay taxes