Haaaaaaaaaaaaaaaaaah
Haaaaaaaaaaaaaaaaaah Haaaaaaaaaaaaaaaaaah
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
Select one:
A. $19.11 per 7 yd
B. $13.85 per 5 yd
C. $11.04 per 4 yd
D. $16.26 per 6 yd

Respuesta :

mikayla487
mikayla487 mikayla487
  • 12-01-2021
Answer: D

Explanation:
A. $19.11÷7=$2.73 per yard
B. $13.85÷5=$2.77 per yard
C. $11.04÷4=$2.76 per yard
D. $16.26÷6=$2.71 per yard
Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the tone used in the sentence? The bike is rusted, but it has special meaning to me since both of my children grew up riding it. a. happy
Combining like terms with negative coefficients −n+(−4)−(−4n)+6
If three points are on the same line, then they are collinear. Points x y and z are on line m. Use law of detachment to make a conclusion. If not explain.
Is abraham lincoln's speech a primary or secondary source
What is the overall climate of the atacama desert hot and humid or hot and dry?
which option is an example of a physical property a.state of matter b.pH c.rusting ability d.toxycity
how do i graph the following function? Y=-5
Approximately how many Cambodians did Pol Pot and the Khmer Rouge regime kill while in power?
how do you find x when 18²=10²+12²-2*10*12cos(x)
Which of the following statements about European efforts to trade in the East is not true?