Tjspeedracer7
Tjspeedracer7 Tjspeedracer7
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jennifer spent $42 on a magazine and 7 candy bars. The magazine cost $7, then how much was each candy bar​

Respuesta :

ash821ley
ash821ley ash821ley
  • 12-01-2021
$5. You subtract the $7 from the $42 since that was the magazine then you divide that(35) by 7 since that is the amount of candy bars that were bought. That’ll give you the answer of $5 for each candy bar.
Answer Link

Otras preguntas

Kayla used 3 cups of flour to bake 24 muffins. How many muffins can Kayla back with 4 cups of flour? Need done asap!
This is a prejudice that is leaning toward a positive or negative judgment on something; a personal judgment or opinion about a particular person, position, or
When Kadijah and Cal read the same foldable, they realized how interesting folktales can be. Is it a... A. Simple Sentence B. Compound Sentence C. Complex Sente
Which lines from Brutus's speech in The Tragedy of Julius Caesar most clearly show pathos?
I really need help with number one and two Please help me
A species of butterfly has alleles for wing color that are either blue or orange. When a blue butterfly and an orange butterfly mate, their offspring have wings
Explain how DNA, chromosomes, and genes are related
Which of the following statements about peptide bonds are true? 1) A tetrapeptide contains five amino acid residues. 2) Peptide bonds form from nucleophilic at
How do 5 exercise????
PLZZZZZZZZZZ IVE ALREADY WAITED 10 MINS PLZZZ HURRY!!!!! Which sentence correctly uses apostrophes to show individual ownership? Pedro’s and Marley books wil