blacmake blacmake
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.
Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

wjwowj099
wjwowj099 wjwowj099
  • 12-01-2021
this would cost 3 dollars
Answer Link
bgwll bgwll
  • 12-01-2021
divide the original answer by two because you’re trying to find half and the answer is $3
Answer Link

Otras preguntas

Which graph shows the same end behavior as the graph of f(x) = 2x6 – 2x2 – 5?
answer please nd thank u
explain why copper is used for the roofs of some buildings and magnesium is not.
The diagram shows the various locations of an empty 500 kg roller coaster cart. Assuming no frictional force and other external forces acting on the roller coas
Select all that apply Chromosomes ___? A. Are located in the nucleus B. Occur in numbers that are the same for all organisms C. Occur in numbers that are the
all parts of the body works together to homeostasis which of these help maintain homeostasis in the bodyA. CHLOROPLASTSB. CELL WALLSC. CENTRAL VACUOLESD. ORGAN
meChoose the best option to complete the sentences.1. My father--I will take over his business. A. intends B. hopes C. aims D. wants2. If you a lot of children,
in what unique manner does a pitcher plant derive its nutrition the subject is botany I need the answer pls
a recipe that serves 9 people requires 1 1/3 cups sugar using this recipe how many cups of sugar are needed to serve 15 people?
Do the benefits of radiation outweighs the risks?