luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

Read the following text from a student essay. How can the writer best improve his or her word choice? If I could invent something, I would create a really nice
what is the sum of two numbers is "-7." Two times the first number equals 4 the second number. Find the two numbers.
What is the answer for this math problem?
What impact will sea level rise have on farming and water supply? I
Which of the following best describes the principle of Respect for Persons as described in the Belmont Report?
A concave makeup mirror has a radius of curvature equal to 40 cm. How far away must your face be from the mirror so that your virtual image is twice the size of
If 75% of a number is 255 and 20% of the same number is 68, find 95% of that number
To become a successful entrepreneur, you should: Select one: O Prepare to risk all of your family assets. O Plan to quit your job before starting. O Choose a bu
You work as a personal assistant for a very high-profile fashion photographer. She has given you her credit card and asked you to equip one of her new studios w
The woolly mammoth lived a long time ago when the climate of Earth was very cold. They had a thick layer of fat to keep them warm, long tusks for digging in the