pooterdooters2686 pooterdooters2686
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If Rib-eye steaks are on sale for $8.52 per pound. Ms. Markum bought a 0.9-pound steak. How much did the steak cost?

Respuesta :

JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 14-01-2021

Answer: The steak costs $ 7.67.

Step-by-step explanation:

Given: Cost per pound of Rib-eye steaks = $8.52

Ms. Markum bought a 0.9-pound steak.

To find :  cost of 0.9 pound steak =

Then cost of 0.9 pound steak = 0.9 x (Cost per pound of Rib-eye steaks )

= $ (0.9  x 8.52)

= $7.668 ≈  $ 7.67

Hence, the steak costs $ 7.67.

Answer Link

Otras preguntas

Help Please and show work
Which of the following equations is of a parabola with a vertex at (0, 6)?A. y = (x - 6)^2B. y = (x + 6)^2C. y = x^2 - 6 D. y = x^2 + 6
how do you simplify this?
Ow many grams of calcium phosphate can be produced when 89.3 grams of calcium chloride reacts with excess sodium phosphate? unbalanced equation: cacl2 + na3po4
what is feeding and state three importance of feeding
Evaluate 3^2 + (8 – 2) x 4 – 6 over 3
Which mixed number is equivalent to the improper fraction 22/7 ? A. 3 3/7 B. 3 6/7 C. 3 2/7 D. 3 1/7
In MLA style, his should the entries on a works cited page be ordered?
Solve problem number 6
1. Why should we study health? 2. What is the difference between emotional and mental health? 3.Why do you think life expectancy has increased so much? 4. What