niamontford1 niamontford1
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought four cookies for $2 each, and Lisa bought five cookies for $3 each. How much did the girls pay all together for the cookies?

Respuesta :

elmansoriareen
elmansoriareen elmansoriareen
  • 13-01-2021
The total they paid is $23 because 1 of them bought 4 cookies for $2 each so we multiply 4 and 2 we will get $8 and the other girl bought 5 cookies for $3 each so we multiply 5 and 3 and that is $15 so we add $15 and $8 and we will end up with $23
Answer Link

Otras preguntas

The lawn order lawnmower factory can produce 12 lawnmower in 8 hours.how many hours will it take the factory to produce 30 lawnmowers?
which type of checking account pays interest on the mean balance of the account during a particular cycle
how do I write 77\200 as a decimal
Does it matter which way you subtract in distance
What value of a makes the equation true? 1.7a+0.3a=4/5 btw 4/5 is a fraction
Lorenzo rides his bike at a rate of 5 yards per second. About how many miles per hour can he ride his bike? (hint: 1 mile =1760 yards)
What is one fifth in a fraction
who controlled the roads leading from yorktown to the south
The integer is at -2 if it drops of 5 is like adding -5 to the temperature
When will natural selection occur? A. When there are unlimited resources B. When there are no mutations in a species C. When there is competition D. When the po