jber0212 jber0212
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jillian is about to go on a road trip. She puts 14 gallons of gas in her car. She pays
$31.36 for the gas. How much does the gas cost per gallon?

Respuesta :

Ainzers Ainzers
  • 13-01-2021

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

you would divide $31.36 by 14

Answer Link

Otras preguntas

The work of the fielding brothers brought about the first official crime reports and ____.
Whats the area of a circle with the diameter of 20 feet.
20. Which of the following statements is true of taking responsibility? A. If you correct a mistake quickly, no one else needs to know about it. B
How is a diagram different from a simulation?
what are the emotions in this paragraph
A certain material has a mass of 565 g while occupying 50 cm3 of space. what is this material?
Mary is making pillows for her life skills class. She bought 2 and 1 half yards of fabric. Her total cost was $15. what was the cost per yard?
Which of these ideas did the imperialists support? A. Alcohol should be banned because it causes many social problems. B. Advanced societies have a responsibil
germany's reparation payments after world war 1 caused
What did England, France, and the Netherlands hope to discover in their explorations?