spaceeez
spaceeez spaceeez
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

a fruit stand sells 7 apples at $2.45. at this rate, how much will 9 apples cost?

Respuesta :

superbadatmath3000 superbadatmath3000
  • 13-01-2021

Answer:

3.15 for 9 apples

Step-by-step explanation:

2.45 divided by 7 is 0.35. 2.45+0.35=2.80 and thats 8. 9 is 3.15 because 2.80+0.35= 3.15. thats nine apples

Answer Link

Otras preguntas

is 10% of 10% of 100 the same as 20% of 100
the weight of the candy that Eric collected was one thousand six hundred thirty-four grams more than the weight of the candy Timothy collected. Timothy collecte
Solve the quadratic equation by using the most appropriate method. Round to the nearest hundredth if needed. The width of a rectangular park is 5 m shorter tha
A storeowner sold a camera for $3000.He made a profit of 1/5 on this sale.What is the profit made on this sale?
Can someone please explain this. I need a correct explanation on how to solve it. 6>7-x and 2+0.5x<3
A capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells separated by vacuum. The inner sphere has radius 12.0 cm , and the outer sphere has radius
Kisha is decorating a gingerbread house.She spends $11.39 for 6.2 pounds of candy.Which is the best estimate of the cost of each pound of candy?
Find the distance between two points round to the nearest tenth if necessary (10,-8)(4,0)
How to find S12 of the following series
Marco has 1 3/4 pounds of potato salad. How many 1/8 pound servings can he make?