geniusflash08 geniusflash08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos buys 6 cupcakes for $1.20. How much does it cost for 1 cupcake? How much for 10 cupcakes?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 13-01-2021

Answer:

$0.20 per cupcake

Step-by-step explanation:

~Divide

1.2 / 6 = 0.2

Best of Luck!

Answer Link
mekaiferguson mekaiferguson
  • 13-01-2021
For 10 cupcakes it’s $2 and for 1 it’s $0.20.
Answer Link

Otras preguntas

The John Cage composition "Four Minutes, Thirty-Three Seconds" uses only quarter and half notes. true or false?​
Phrasal verbsFill in: out of, on, out, down on, by. 1) We've run .............money. We've spent it all.(have no more)2) Bob's been putting money............for
-7=12x-16 how do i solve this
Questions 1–6: Identify each of the italicized clauses in the sentences below as either restrictive or nonrestrictive. Rewrite the sentence and set off the nonr
PLZ HELP NOW!!!!!! The figure shows the location of three points around a lake. The length of the lake, BC, is also shown. (The figure is not drawn to scale.) A
is spider insect or archanids​
Describe the electrons in an atom of carbon in the ground state. Your response must include: •the charge of an electron • the location of electrons based on the
What is the necessary vote in Congress to override a veto by the President?
Which expressions are equivalent to the expression 48a - 36b? Select All that apply.A. 30(18a - 6b)B. 12a + 36(a-b)C. 12(3a + a - 3b)D. 4(10a + 2a - 9b)
PLEASE HELP ECONOMICS ILL GIVE BRAINLIEST - Explain how implementation of fiscal policies and monetary policies can both be utilized to increase consumer and b