tymarion145 tymarion145
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is cheaper? Buying 3 cans of bake beans at 1.50 each or a triple pack for $5

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 14-01-2021

Answer:

Buying 3 cans individually.

Step-by-step explanation:

If you bought 3 cans for 1.50 it would be 4.50.

If you bought a triple pack it would be 5 dollars.

So 4.50 is less than 5 dollars.

Hope this helps!

Answer Link
mysteryheart1013 mysteryheart1013
  • 14-01-2021

Answer:

The 3 cans of beans at 1.50 each would be cheaper than the triple pack for $5.

Step-by-step explanation:

1.50 x 3 = 4.50, which is less than (<) 5.

Answer Link

Otras preguntas

The area of a square is 144 square feet. What is the length of each of its sides?
why is aap so hard for me
what i 0.583 as a fraction in simplest form
A variable that is described using both a number and a direction is called ________
For every 5 pages Gil can read, his daughter can read 3 pages. Let g represent the number of pages his daughter reads. Create a table showing the relationship b
simplify 8 2(10 – r). a. 7r – 18 b. –2r – 18 c. –2r – 9 d. 28 – 2r
we're most american colonist loyalist or patriots
how many 3/4 foot pieces of string can be cut from a piece of string 4 1/2 feet long
The temperature at 8:00 a.m. was –6°F. By 4:00 p.m. the temperature was 17°F. What was the change in temperature from 8:00 a.m. to 4:00 p.m.?
You just saw bees flying in and out of a hole in a old tree. You know it's not a good idea to get too close. So, how can you find out what bees do indisde a fr