jackery77palmtree jackery77palmtree
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the rodeo, 256 hot dogs were sold for a total of $768. If each hot dog sold for the same amount, what would be the cost of 24 hot dogs?

Respuesta :

ToadEatsFish ToadEatsFish
  • 14-01-2021

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$768/265 = $3

$3 x 24 = $72

Answer Link
cecilialee47 cecilialee47
  • 14-01-2021

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

768/256 = how much each hot dog was sold for

768/256 = 3

Each hot dog was sold for $3.

24*3 = $72

Therefore, the cost of 24 hot dogs is $72.

Answer Link

Otras preguntas

How does aldosterone increase sodium rea?
find the 16th term of the series 7+2-3-8-13-•••••••••
Simplify -5(t - 1) Show work here (Distribute -5):
what is the answer to 8=4(v+3)-8v
According to the theory of _____, today’s organisms evolved from past organisms.
A person's temperature is 40°C but would love you in kelvin
Need help fast! The table shows the relationship between the number of drops of food color added to different number of cups of cake frosting. Look at the firs
When you want to write, your brain must send and receive information from your hand. What type of nerve is most likely responsible for passing the information f
Which type of human body cell would you except to have the most amount of folding in the mitochondria? A. Appendix B. Liver C. Heart D. Skin
Typical fatty acids cannot be converted to glucose because ______________.