thickavacodo15
thickavacodo15 thickavacodo15
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price for brand A: $3.86.
Price for brand B: $6.62

help please i need the correct answer asap!

Price for brand A 386 Price for brand B 662 help please i need the correct answer asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Brand A: 3.89/72= 0.054 for each fork --> round 0.05

Brand B: 6.62/96 = 0.0689 for each fork--> round up to 0.07

by rounding, brand A is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Lakisha wants to buy some bitcoins. The exchange rate is $1 USD to 0.004 bitcoin. How many bitcoins can she buy with $400?
2 How are developing countries defferent from Least developed ones? Write in a sentence. -​
28. The diagran below shows a leaf of a growing plant partly covered with aluminium foil. The plant was placed in the sun from morning to midday and then texte
What is the the best story to read?.​
help pls pretty pls?
What is the world largest word?.​
How many cubes of side length Fraction 1 over 4 unit are required to completely pack the prism without any gap or overlap?
With one method of a procedure called acceptance sampling, a sample of items is randomly selected without replacement and the entire batch is rejected if there
ASAPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Cual es el deporte que le da fortaleza y flexibilidad al cuerpo