Ihave1dog Ihave1dog
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff sells a pack of 36 pencils for $3.25. Betsy sells a pack of 12 pencils for $1.50. Which is the better buy?

Respuesta :

davidwang2586
davidwang2586 davidwang2586
  • 14-01-2021

Answer:

Jeff is the better buy

Step-by-step explanation:

3.25/36=0.090277777

1.50/12=0.125

Answer Link

Otras preguntas

The plasma membrane allows some molecular species to enter and excludes others. It is therefore referred to as a(n) _____ membrane. permeable semipermeable cell
what was expected from the citizens of the polis
40% of the fish in a pond are goldfish and the rest are koi. The number of goldfish is g. The farmer then increases the number of koi by 10%. How many koi are t
why would a person walking have a higher heart rate than a person running? which one deserves a better grade?
light is bent as it passes from the air into the lens of eyeglasses.this bending is called a reflection b refraction c interference d shifting
After World War II, which countries emerged as superpowers? a. India and China b. China and the United States c. United States and the Soviet Union d. Unite
Racer A applies a 50 N force to a 2 kg race car. Racer B can only provide a force of 25 N. What should the mass of Racer B's race car be in order for both race
what is 480 increased by 25%. what is the new number?
5 centimeters wide area of 20cm how long is the piece?
why was the book Uncle's tom's cabin, important to the civil war