ruizallisson648 ruizallisson648
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli cost $3.14 a pound at the market.
If Mary bought 2.5 pounds, what was the cost?
A
$1.26
B
$5.64
$7.90
$7.85

Broccoli cost 314 a pound at the market If Mary bought 25 pounds what was the cost A 126 B 564 790 785 class=

Respuesta :

ameriet ameriet
  • 14-01-2021

7.85

explanation

you multiply the two numbers together

Answer Link
lostwintersky
lostwintersky lostwintersky
  • 14-01-2021

Answer:

$7.85

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we can use the cancelling of units.

cost = $3.14/1 lb * 2.5 lb

The pounds cancel out leaving dollars so you get cost = $3.14 * 2.5

so cost = $7.85.

Answer Link

Otras preguntas

What is a risk assessment?
What is 1/4 divided by 1/2, and create and solve a real-world word problem that uses the above division expression.
How did the U.S. Constitution solve a problem created by the Articles of Confederation?
Which best describes how the us government affects economy
The largest mass of nervous tissues is found in __________ a. stomach b. brain and spinal cord c. pancreas d. liver
Barack is solving a problem and his final units need to be in square inches. His current answer is 8 feet squared. What is the equivalent measurement in square
Water quality and purification
ATP molecules from Glycolysis + Krebs cycle are _______________ a. 12 ATP b. 28 ATP c. 32 STP d. 4 ATP
On a coordinate plane, triangle X Y Z is shown. Point X is at (1, 3), point Y is at (4, negative 1), and point Z is at (5, 6). Which statement proves that △XYZ
A rocket is fired straight upward, starting from rest with an acceleration of 25.0 m/s^2. It runs out of fuel at the end of 4.00 s and continues to coast 25.0 m