chnllcastaneda chnllcastaneda
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50 find the cost of 10 pounds of bananas

Respuesta :

fadyahabash
fadyahabash fadyahabash
  • 14-01-2021

Answer:

45

Step-by-step explanation:

4.50 × 10 =45!

.

.

.

.

.

.?

.

.

.

.

.

Answer Link
audreywebster235 audreywebster235
  • 14-01-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

$4.50 time 3 = $13.50 (9 lbs)

$4.50 divided by 3 = $1.50 (1 lb)

$1.50 plus $13.50 = $15

Answer Link

Otras preguntas

What are some easy classical pieces for a beginning string quartet?
Question 4 Which of your fossils are most likely heterotrophs? Which of them are autotrophs? How do you know?
What mathmatical equation was created by the founder of intel
A rectangle has a width of 6 units and a length of 2x+8 units. If the area is 108 units squared, what is the value of X?
What are the therapeutic effects of the said activity
A person weighing 0. 70 kn rides in an elevator that has an upward acceleration of 1. 5 m/s2. What is the magnitude of the force of the elevator floor on the pe
1) Solve the inequality -60x > 10. ? ?
On the first 7 statistics tests of the semester, scored 61, 76, 79, 80, 80, 84, and 91. The mean, median, and mode of his scores were 79, 80, and 80, respective
Three ways in which employment will minimize emotional stress factors
How many data values are closer than one mean absolute devitation away from the mean? 34,37,48,32,25,34,35,23,33,30. HELP ME PLEASE