genapatterso
genapatterso genapatterso
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

9 mugs for $45

What is the rate?

And what is the unit rate?

Respuesta :

nermay7
nermay7 nermay7
  • 14-01-2021

Answer:  The unit rate is $5 per  mug.

Step-by-step explanation:

To find the the unit rate, you will find the amount  one mug will cost.

If there are 9 mugs  then to get it to one, you will have to divide 9 by 9, and the same way you will have to divide 45 by 9.

45 / 9 = 5  

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence is the indirect object? Did you pick her a bunch of wildflowers? a. you b. wildflowers c. pick d. her
What is 12r-8-12 when combining like terms?
9 divided by one third
to which class of compounds does ammonia belong?
The midpoint of sm is (5,-11). One endpoint is S(3,5). What are the coordinates of endpoint M?
What is 67.24 in a mixed number
Janice thinks that 20 hundreths is equivalent to 2 thousands because 20 hundreths is equal to 2 thousands. use words and a place value chart to correct janice's
What was the reason for rapid growth of labor unions in the late 1800s
what is 43/100 in simpliest form
What is 7/100 in simplest form