iforgotmyemail121
iforgotmyemail121 iforgotmyemail121
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of almonds = $1.40 per ounces

Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

Cost of 2.4 ounces = $3.36

Hence,

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Answer Link

Otras preguntas

PLSSS CAN SOMEONE HELP MEE, my friend can't figure this out , and the assignment is already overdue , pls someone help :( this is the first part of it , it also
Which statements describe a situation in which work is being done? Check all that apply.
Cumulative Exam Cumulative Exam Review Active 2 Which best compares concave and plane mirrors? Plane mirrors produce only virtual images, and concave mirr Plane
Explain how buming fossil fuels can lead to a lower ocean pH
Identify three factors that affect the Jet Stream.
An unknown metal with a mass of 8.5 g was heated in boiling water to a temperature of 100°C. The metal was immediately transferred to an insulated cup containin
What was Mendel's law of segregation?
Answer pls!! Need help!!!!
Natural selection is BEST described as
Pleaseee help me on this question