BigChungusDad BigChungusDad
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

A box of cereal weighs 12 ounces and costs $2.16. What is the price of the cereal per ounce?

Respuesta :

emmacunningham775 emmacunningham775
  • 15-01-2021
5.5555 is the answer
Answer Link
Аноним Аноним
  • 15-01-2021

Answer:

0.18 cents an ounce

Step-by-step explanation:

Take 2.16 and divide it by 12.

Answer Link

Otras preguntas

5. If you give false information on your driver license application, your license will be A. canceled B.issued C. revoked
d. The sum of two numbers is 30 and the difference of these numbers is 6. What are the two numbers?
Based on your knowledge of American history, which of these reasons did settlers use to justify taking American Indian lands? Select all that apply. Settlers th
-6x^3-4x^2+15x-5 - -x^2-8x+14
The constitution of North Korea guarantees freedom of expression, freedom of religion, the right to a fair trial, and the right to elect government officials. A
Looking at the maps, which countries/empires did the Italians have to fight or make deals with to gain control of the entire Italian peninsula?
PLEASEEEEE HELPPPP ONLY NUMBER 2 !!!!! Due todayyy!!! 10 pointssss
How many of the five stages of sleep are considered NREM sleep? three two four one
What was the purpose of the navigation school founded by Prince Henry of Portugal?
The process by which a cell divides into two daughter cells is called Question 31 options: a. cell division. b. metaphase. c interphase. d. mitosis.