carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

whent did industrial revolution happened?
in 1668 who conducted an experiment with meat and flies that disproved the idea of life arisingfrom non-livingmaterial
How many lateral faces does a pentagonal prism have? Explain
If water flows into a rectangular tank at the rate of 6 cubic feet per minute, how long will it take to fill the tank, which measures 18''x 32'' x 27''
Estimate the product . Choose a method for 33 x 76=
whent did industrial revolution happened?
Is 0.071 greater or less than 0.7
Solve the system of equations by graphing on your own paper. What is the x-coordinate of the solution? {y=x+7. y=-2x-11
What process happens in the mitochondria.. ??
If x is a real number such that [tex]x^3 = 729[/tex], then [tex]x^2+\sqrt{x}[/tex] equals?