tmarii
tmarii tmarii
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jerilyn picked 40 apples in 5 minutes. What is the unit rate?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 11-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Total apples = 40

Time = 5 min

Unit rate = 40 ÷ 5 = 8 apples per min

Answer Link
klswan0606
klswan0606 klswan0606
  • 11-02-2021

Answer:

You can conclude that the per apple price unit rate is $0.60/1.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Me gusta leer el _____________ en la biblioteca. árbol helado periódico bibliotecario
The perimeter of a rectangle is 48 in if the length is twice the width,what is the length of the rectangle?
who was the Sun King who ruled France for 72 years
Which of the following best describes this article? In last week's bus accident, student Lacy Johnson's science project was destroyed. Luckily for Johnson, her
Laura Esquival, who wrote “At the Hearth,” first worked as a __________. A. novelist B. film maker C. actress D. kindergarten teacher
Consider the reaction below. HI + H2O mc014-1.jpg H3O+ + I– Which is an acid-conjugate base pair? HI and H2O H2O and H3O+ H3O+ and I– HI and I–
Why are secondary sources important to the study of history
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! THE SECRET GARDEN Which quotation from The Secret Garden contains hyperbole? A. Mary asked no more questions b
What is a short term goal
From whom did Russia’s revolutionary movement in the early 1800s arise and why?