aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

What is snake covered in?
what times what equals 56
How to solve 2+1/6a=-4
what factors unite the nation of european union
Who was the Grand Prince of Kiev who ordered Russians to convert to Orthodox Christianity? A) Basil B) Ivan III C) Ivan IV D) Vladimir
-2/5 to the power of 2
Guy's this for ma sis please show the working out Plzz thanks 1)21/675 2)21/658 i cant be bothered
In Frida's garden 3/4 of the flowers are tulips. Of the tulips,2/3 are yellow What fraction of of the flower in Frida's garden are yellow tulips
which of the following is a composite number... 13. 139. 91 or 29
What strange event happens during Belshazzar's feast? A. A hungry lion refuses to harm Daniel. B. Belshazzar begins to speak in a language that no one unders