310722 310722
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

you have $3.25 to buy bananas. each banana costs $0.35 how many bananas can you buy?

Respuesta :

deltacharter
deltacharter deltacharter
  • 12-02-2021

Answer:

nine

Step-by-step explanation:

Answer Link
haliyahdynae
haliyahdynae haliyahdynae
  • 12-02-2021

9 bananas. 3.25 divided by 0.35 is 9.285. (You don’t need the numbers behind the decimal.)

Answer Link

Otras preguntas

I really need help on geometry
At the veterinarian's office, 4 animals out of every 5 seen were cats. A total of 35 animals were seen.a. How many cats were seen?b. The ratio of male cats seen
Your doctor prescribes you to take 400 milligrams of medicine every 8 hours. How many ounces of medicine do you take in a day?
what is one reason that the offspring resulting from breeding the sheep with an unrelated sheep would not all be the same
Carmen is at a used bookstore. Paperback books cost $ 1 each, and hardcover books cost $ 2 each. Carmen can spend up to $ 10 in all.A. Write an inequality that
Carmen is at a used bookstore. Paperback books cost $ 1 each, and hardcover books cost $ 2 each. Carmen can spend up to $ 10 in all.A. Write an inequality that
which word comes from a latin word meaning lattice
if you flip the coins 1000 times, what fraction do you expect would come up as:2 heads?2 tails?1 head and 1 tail?PLEASE HELP!!!!!
Why was the time period between 1865 and 1900 called the Gilded Age?
How does Sac Fungi move?