chaitea2007
chaitea2007 chaitea2007
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

The price of grapes is $2.19 per pound. The price of bananas is $0.59 per pound. Write an expression for the total cost of (g) grapes and (b) bananas.

Respuesta :

sharonyang99999
sharonyang99999 sharonyang99999
  • 12-02-2021

Answer:

2.19g+0.59b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

From which layer of the atmosphere do particles of air escape into space?will give brainly
Humans and other complex organisms have a hierarchical system of organization. Which of the following statements is true regarding this system of organization?A
What is 6/13 divided by 6/12
What is equivalent to 2/3 and has an odd denominator
what internal stimulus most likely drives a lioness to search for prey
Which compound is soluble in water?(1) PbS (3) Na2S(2) BaS (4) Fe2S3
Which one of the following statements contains a simile? a. The soaring bird quickly disappeared from our sight. b. I think that I shall never see a poem love
What are some of the other food related jobs out there
when something get old does it turn to fossils? TRUE OR FALSE
Before United States citizens travel to Africa, a(n) _____ for yellow fever is required. immunity immunization viral detection antibiotic