terrydoodles2214 terrydoodles2214
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 stickers for $3. Using this rate, what is the cost for 12 stickers? $6.15 $6.60 $7.02 $7.20

Respuesta :

cristhyanmorenomarqu
cristhyanmorenomarqu cristhyanmorenomarqu
  • 13-02-2021

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

3/5=0.6

0.6*12=7.20

Answer Link
Kitdalin05
Kitdalin05 Kitdalin05
  • 13-02-2021

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

3/5= .60

.60 cents per sticker

.60 * 12 stickers =$7.20

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 2/9 + 1/9
The governments response to farmers complaints about high costs of shipping their crops was the creation of this regulatory agency. a. Federal Communications C
What is the value of z in the equation 2z + 7 = -5? a. -6 b. -1 c. 1 d. 6
Need help!! How much energy is used by a microwave if 15 A of current run through it for a period of 20 minutes?
Which modifier correctly completes the sentence? Allen knows how to speak very __________ in public. a. well b. good
Hiw do i use mental math to determine if a ratio is simplified?
how do you write 5.8 as a mixed number
rewrite 8 1/2 as an improper fraction
Read this passage. Then answer the questions below. PASSAGE Yoshi is hungry. Yoshi wants to eat. Yoshi walks to the store. Yoshi walks to the grocery store. Yo
explain how the physical landscape and has affected the development of agriculture and industry in the ancient world