bbykk6036 bbykk6036
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound if chocolate costs 8 dollars . Karen buys p pounds. Write an equation nto represent the totalncost c that karen pays

Respuesta :

valetta valetta
  • 15-02-2021

Answer:

c=8p

Step-by-step explanation:

Since it is 8 dollars per pound, his total cost c is 6 times p

Therefore,  c = 8p

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 8 • 3^x for (a) x = -2 and (b) x = 3. Write your answers in simplest form.
Please help me tysvm!
Which shape do you use to set up the proportion for similar shape?​
If you know that the value of an asset is $100 today, what concept will tell you what it will be worth in 5 years given a certain interest rate
What does the word hardy mean in paragraph 2? funny healthy tough cautious
CONTACT FORCES The force applied by a magnet on an iron nail. The force applied by a student on a door to open it.NON-CONTACT FORCESThe force applied by an ele
how is a sea lion digestive system different than a human digestive system
PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HELP
How many particles would be found in a 2.1 mol sample of Aluminum phosphate?
Help Please!!!!!!!!!!!!