mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

"the purpose of the ________ element is to contain the main content of a web page document."
$10,000 is invested at two different rates. $4,500 is invested at 4%, and the rest is invested at 5%. How much interest is earned at the end of one year? Show a
The length of a rectabgular field is 18 m longer than the width. the field is enclosed with fencing and divided into two parts with a fence parallel to the shor
How old am I if 300 reduced by 3 times my age is 27
As children grow into adulthood, their _____ expands to include co-workers and neighbors
A game’s ______ is what contains its directions and calculations; some refer to it as the “engine” that drives the game.
which of these does not name a part of a circle A. diameter B. Radius C. Center D. Edge
In what way was the Quaker view of women unusual in the 1600s? Quakers considered women subordinate to their husbands in all matters, and women were not allowed
Can some help me? Please? French 2 1.) Write a short essay describing what you do when you go in town with you friends. Include 4-6 complete French sentences su
Why did the Battle of Bunker Hill change British strategy at the beginning of the American Revolutionary War?