malfunction20
malfunction20 malfunction20
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

cochranjay
cochranjay cochranjay
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone pls help like plss
How to solve this question?
Why was communism seen a threat to United States way of life 1. Communism did not allow private ownership that Americans valued 2. Communism was a different kin
What did the kush child do
Which sexually transmitted infection (STI) has no cure?.
The boundary between the stiffer mantle and the Asthenosphere is located below Earth's surface at a depth of appoximatley
This energy pathway degrades the acetyl portion of acetyl CoA and releases the coenzyme A portion. Question 1 options: Glycolysis Citric acid cycle Electron tra
Which famous scientist developed a theory over 350 years ago that helps to explain the characteristics of gravity? Edison DaVinci Bell Newton
Imagine a merchant has 126 bottles of wine in her inventory. She wants to sell 31 of them to a customer. Using a counting board, how would she calculate the num
The sub Sahara is made up of what land forms