knunderwood3 knunderwood3
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the market you can buy 6 bags of apples for $25. At the orchard you can get 8 bags of apples for $35. Which is the better deal?

Respuesta :

azdoodleazzy azdoodleazzy
  • 16-02-2021

Answer:

8 bags at the orchard

Step-by-step explanation:

6/25 = .24

8/35 = .22

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 16-02-2021

Answer:

6 bags for $25

Step-by-step explanation:

25/6 = 4.16666666667 = $4.17 per bag

35/8 = 4.375 = $4.37 per bag

Answer Link

Otras preguntas

The exterior of a refrigerator is shaped like a rectangular prism, and measures 2 2/3ft wide and 5 1/2 feet high by 2 1/2 feet deep. What amount of space does t
Africa has a smooth coastline with what
how are active and passive transport different?
What is the significance of Title VII? It upheld state laws prohibiting abortion. It protected the traditional roles of women as wives and mothers. It gave wome
How is the underlined pronoun used in the sentence? and the letter I is the underlined pronoun. I stood at the end of the long line. A. subject B. subject com
what legacy did world war one leave behind
In a certain lottery, the winner of the first ticket drawn receives $10. Each succeeding ticket drawn is worth $15 more than the previous ticket. How much does
what is the property of 93+(68+7)
What country is less than a hundred miles from the northeastern tip of Russia?
in social studies class we are doing a project and I need to know ''what are the names of the mountains in the Bahamas?''