rawdhahalzahmi rawdhahalzahmi
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 600g packet of biscuits costs $2.40. Calculate How much would a 200g packet cost?

Respuesta :

Hrishii
Hrishii Hrishii
  • 16-02-2021

Answer:

$0.8

Step-by-step explanation:

There is a relation of direct proportion between quantity of biscuit and its cost.

Let 200 g biscuit will cost $x.

Therefore,

[tex] \frac{600}{2.40} = \frac{200}{x} \\ \\ x = \frac{2.40 \times 200}{600} \\ \\ x = 0.4 \times 2 \\ \\ x = 0.8[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents this inequality Y is greater than or less to 4X -3
The perimeter of a square field is 336 yards. How long is each side?
Chapman Company obtains 100 percent of Abernethy Company’s stock on January 1, 2020. As of that date, Abernethy has the following trial balance: Debit Credit Ac
Fill in the blanks (underlined) on the following sentences to describe how the sliding filament model works. My brain sends an action potential along the _____
What is the authors' purpose in this passage?
8-2|4-5y|=4 | | stands for absolute value
is it important to have a gf r be single?​
Which statements would best fit in a summary of this passage? Select three options. The tradesmen of Rome have a poor work ethic. Flavius wants to know why the
A graph titled Cost of a Lunch in a School's Cafeteria has Days since school started on the x-axis and cost of lunch (dollars) on the y-axis. A horizontal line
Read the following sentence: Katelyn ________ sanding the boat by the time I arrive home tonight. Select the option that completes the sentence using the correc