rawdhahalzahmi rawdhahalzahmi
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 200g packet of Orea’s costs $2, Calculate How much would a 100g packet cost

Respuesta :

mdemaline mdemaline
  • 16-02-2021
1 dollar because 200g is 2 dollars
Answer Link
0614028761
0614028761 0614028761
  • 16-02-2021

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

200g= $2,

in order to get 100 you must divide 200 by 2 which also mean you must divide the cost ($2) by 2 which is 1

Answer Link

Otras preguntas

what is 35 5/7 multiplied by 3.14 or multiplied by 22/7
I need an example of Alliteration in A Tale of Two Cities asap please
Carmen is at a used bookstore. Paperback books cost $ 1 each, and hardcover books cost $ 2 each. Carmen can spend up to $ 10 in all.A. Write an inequality that
if x is the principle square root of 7, what must be true.
At the veterinarian's office, 4 animals out of every 5 seen were cats. A total of 35 animals were seen.a. How many cats were seen?b. The ratio of male cats seen
The ratio of blue marbles to redmarbles in a bag is 11:9. If there are 99 blue marbles, in the bag, how many red marblesare there?
Mendel realized that the principles of probability could be used to what the results of genetic crosses?
How many outcomes are there if you roll two dice with side sides
Most prokaryotes contain a single, circular DNA molecule. True or false ?
Who was the 24 president of the United States?