358powell 358powell
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

ROBERT bought 2 packages of cookies for $6.00. How much would 3 packages of cookies cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-02-2021

Answer:

9.00$

Step-by-step explanation:

6 divided by 2 = 3 so each pakage cost 3$ so it would be 9.00$

Answer Link

Otras preguntas

A _______ property is a characteristic of a substance that can be observed and does not change the identity of the substance.
Which of the following is an example of extensive writing ? writing a poem that you do not share writing a story that is personal and not for publication
rita wants to knit a scarf that is 55 inches long she already knitted 12 inches of the scarf rita has what more inches of the scarf
After the Battle of Saratoga, the Continental Army settled at __________.
Why is it important to control the variable in an experiment?
A painter leans a 20-ft ladder against a building. The base of the ladder is 12 ft from the building. To the nearest foot, how high on the building does the lad
help me please on math
Which statement is supported by this map? Question 9 options: Georgia is part of Europe. Georgia is part of Africa. Georgia is located in the Eastern H
What question might you ask during the “evaluate” phase of an art critique? a. What mood or emotion does the artist communicate in the artwork? b. What elemen
Write 5/11 as a decimal