berthawatts04 berthawatts04
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a certain store a half gallon jug of milk cost 2.95 and a gallon jug of milk costs 5.95. Which milk has cheaper price?

Respuesta :

KiwiHelp
KiwiHelp KiwiHelp
  • 16-02-2021

Answer:

The first milk

Step-by-step explanation:

2.95 × 2 = 5.90

The first milk has cheaper price.

Answer Link

Otras preguntas

What effect can new observations have on a scientific theory
The length of a car is √185 ft. Will this car fit in a garage that measure 10 ft long? If not that is the minimum length of a garage long enough for this car
City Hoppa run two buses starting from the same bus stop. One has a route of 25 minutes. & the other has a route of 55 minutes.Both buses leave the bus stop
Find the coordinates of the midpoint of HX H(0,0) and X(8,4)
How do you convert 17/23 into a percent and decimal
Use properties to find the sum or product
Solve for h: a=1/2h(b1+b2)
four noncoplanar points define a space, but could they be used to form two intersecting planes? Explain why or why not
Write 3.050904 in expanded form in two ways.
what times 3 gives you 1,000