aryanbansal7379 aryanbansal7379
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jean needs 2 gallons of olive oil to make a recipe. If the olive oil 8:00 a quart how much money will she need to buy the olive oil

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 18-02-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

Given that :

Required amount of olive oil = 2 gallons

Cost per quartz = $8

Recall:

1 quartz = 0.25 gallons

Amount of quartz in 2 gallons :

2 / 0.25 = 8 quartz

Cost of olive oil needed :

8 quartz * $8

= $64

Answer Link

Otras preguntas

Sally painted a picture that has an area of 480 square inches. the length of the painting is 1 1/5 its width. Which could be the dimentions of the painting?
How did the Tet Offensive affect perceptions of the Vietnam War within the United States? Americans showed no discernible change in their level of support. Amer
The antiderivative of 5x
A 17_ year old person serving in the u.s armed forces
can some one help me plzz
t times 3/4 for t = 8/9
3x+4y=25 3x-3y=-3 Following system of equations write answer as an ordered pair
what does the mutual reward Theory state
3x+4y=25 3x-3y=-3 Following system of equations write answer as an ordered pair
Which parasitic protozoan needs two hosts for its propogation? Entamoeba Giardia Plasmodium