PageorganJAZ PageorganJAZ
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. about how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

uhhhhidk
uhhhhidk uhhhhidk
  • 12-11-2016
Each pound of peacan cost $9.

6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds) 
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452

Answer Link
ruralsteam184
ruralsteam184 ruralsteam184
  • 13-11-2020

Answer:

The correct answer is option d or 10.00

Hope this helpes have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

Many of the Southern colonies were founded as proprietary colonies. What drew proprietors to this area? How did they make money?NEED RIGHT THIS MINUTE PLEASE!!!
graph the function y=1/2sin(x-pi/4)
Which two domains consist only of single-celled prokaryotes? a. Bacteria and Archaea b. Bacteria and Eukaryota c. Archaea and Eukaryota d. Prokaryota and Bacter
What is a good thesis statement about online dating? I think it's a bad idea I have to compare and contrast Help?
A wave has a period of 2 seconds and a wavelength of 4 meters.Calculate its frequency and speed.
What is bigger?? 2.5 feet or 32 inches?
How were mid-ocean ridges discovered?
What is bigger?? 2.5 feet or 32 inches?
Today, Earth’s magnetic field is losing approximately 7 percent of its strength every 100 years. If the strength of Earth’s magnetic field at its surface is 0.5
Use Newton's method to approximate a root of the equation    \cos(x^2 + 3) = x^3  as follows. Let  x_1 = 1  be the initial approximation. The second approximati