isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost $3.60 for 2 pounds at this rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

aswang8573
aswang8573 aswang8573
  • 12-11-2016
You can buy three pounds of apples with $5.40.
Answer Link
FuturePresident2040
FuturePresident2040 FuturePresident2040
  • 12-11-2016
2 pounds because 3.60 only goes into 5.40 once
Answer Link

Otras preguntas

please help, will give brainlist (x-2)(x-1) use the distributive property please explain as well!
4.2z + 3.8z simplify the expression ​(Use the operation symbols in the math palette as needed. Simplify your answer. Use whole numbers or decimals for any numbe
Write each expanded expression as a power. 1.7 x 1.7 x 1.7 =
Dillon read 1/5 of a book on Monday and on Tuesday he read to 5th of the book what fraction of the book did he read Monday and Tuesday
Which ancient Greek deity was considered the king of the gods? Ares Zeus Apollo Poseidon
need somebody that’s at mathematics. put your social media name below!
A closed container in lab contains a sample of oxygen gas. When the temperature in lab is 16.3 degrees Celcius, the pressure in the container is 9.30 atm. What
I need help I’m Spanish.!!
Mark studied a group of 30 whales. If each whale weird approximately 3.8x10.5 pounds, find the total weight of all 30 whales. Express in Scientific notation.
‼️PLEASE HELP I WANNA PLAY ON MY PS5 BUT I NEED TO DO THIS PLS HELP‼️ Kevin is reading about flowers for his science fair project. A close up of a hibiscus flow