jasmnsavvvvma jasmnsavvvvma
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen plain hats cost 3.60,what is the unit rate of a hat?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-11-2016
i think the answer should be 12.
Answer Link
JoshuaGV JoshuaGV
  • 13-11-2016
$3.60/12 = $0.30! You just take the total cost and divide by the total amount to find the cost of one hat
Answer Link

Otras preguntas

how are plants involved in a water cycle
Nat spent $28 on 8 DVDs. At this rate, how much would 5 DVDs cost? What is the unit rate?
which of the following technologies works by emitting high-energy electromagnetic radiation to destroy cells? A. Airport scanner B. Nigh-vision device C. ligh
What is the balanced equation of the double replacement that occurs when lead(II) chloride is reacted with lithium sulfate?
use dystopia in a sentence
What did the growth of the middle class cause
What is the name of the image window area that identifies the project you are working on? A. title bar B. menu bar C. Ruler D. Zoom
Solve the equation 2(AB) + 16 = 24 to find the length of segment AB. Write a justification for each step.
if the US had been poor in natural resources how would industrialization has been affected
ATP can convert to ADP during _______. a.) phosphorylation b.) oxidation c.) dephosphorylation