jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

what's a qat on a computer
Find the local extreme values of the function f(x, y) = xy - x2 - y2 - 3x - 3y + 12
Characteristic best describes the given function of f(x) = 3x^2?
A rectangular gym has an area of 4x2 ft2. The school decides to add a new weight room. The total area of the gym and the weight room is (4x2 + 520) ft2.What doe
who do most progressives tend to believe
Use the x-intercept method to find all real solutions of the equation. x^3-10x^2+29x+-20=0
Why would a doctor expect to see low levels of TSH in the blood of a patient with hyperthyroidism
Which of the folliwing is a reason that "Wild Blossoms" is a narrative poem A) it expresses personal thoughts and feelings B) it has rhyme and rhythm C) it has
A weathering process that involves the buildup of salts on rock surfaces through evaporation where these salts weaken the cements that bond the rocks so that th
WILL GIVE BRAINLIEST! What is the overlap of Data Set 1 and Data Set 2? A. high B. moderate C. low D. none