Titionjazzule Titionjazzule
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples costs 6 dollars how much would 12 apples cost proportions

Respuesta :

pminall01
pminall01 pminall01
  • 14-11-2016
6 divided by 3 = 2

1 apple = 2 dollars

2 x 12 = 24 dollars


or...


3 apples x 4 = 12 apples

6 dollars x 4 = 24 dollars
Answer Link

Otras preguntas

How to Translate Expressions like the quotient of a number and 0.76, increased by 6.5
I need help there pictures 17.
How do you say: "I love you Jacob" in German? (P.S: If ur wondering, we're doing a play and we have to translate it in German for extra points") Thx!
what 2 particles account for almost all if the mass of an atom
which is greater 80% or 1/8
The ancient Egyptians kept pets. A. Yes B. No
Which belief was generally held by the delegates to the Constitutional Convention of 1787? A. A stronger central government was necessary to maintain order. B.
what is the work for 23% of $640
find the value of W if A=LW, A=16m^2 L=8m W=?
A deadlock or tie in a conflict is a