brryyynnnn18 brryyynnnn18
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

Aki bought 3 3/4 pounds of spinach for 6.88. Using a unit rate how much would 1 1/2 pounds of spinach cost

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 20-11-2016
3 3/4 pounds=6.88
1 1/2 pounds=??
1 1\2 x 6.88 divided by 3 3\4
10.32\15\4
10.32 x 4=41.28
41.28\15=2.752
answer=2.75
Answer Link

Otras preguntas

Reflect on the key concept from the developmental themes of middle adult hood what strength could contribute to a positive experience with having a baby at this
what fraction of an original element will remain after six half-lives?
Given : f(x)=x^2-4x+5 find : f(-6)
Analyze Expressions and Equations: Investigation 2 During a strength training workout, Jacoby does 10 sets of push-ups. He does 30 push-ups during the first set
Please Look Below In screenshot
discuss the important functions of language that are relevant logic​
I don't understand question 4.
Solve the system of equations 2x + 3y = 2 and 6x - y = -4
Please help! Which geographic feature does the following image portray? (I already used one attempt and answered geospatial technologies and it was wrong)
Express in scientific notation. Remember, M must be a number such that 1 - 0.000000000000013= ____