nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following equals one "standard" drink? A.A 12-ounce bottle of beer B.22 ounces of malt liquor C.4 ounces of whiskey D.10 ounces of wine
What are the 3 best ways to generate ideas for a writing project
0.06 is ten times as much as what's
A toaster is plugged into an 120-volt outlet. If it has a resistance of 460 ohms, how much power does it use? A. 1,800 watts B. 3.8 watts C. 31 watts D. 55,000
Help??? ?????? ???????
how many protons , neutrons , and electrons does lead have
In one generation, the frequency of the A allele is 70 percent and the frequency of the a allele is 30 percent. What are the chances of an individual in the nex
An energy pyramid illustrates that energy in the form of ________ is lost to the surroundings as it is passed from one organism to the next?
Me ayudan por favor......
When was Virginia officially made a royal colony? a. 1604 b. 1582 c. 1624 d. 1643